Joga smiechu

joga smiechuMnohí sa domnievajú, že smiech nie je fyzicky náročný. Aktívne sa pri ňom ale zapájajú brušné svaly a hlavný dýchací sval – bránica.

Dokáže krátkodobo zvýšiť tepovú frekvenciu, takže po pár cvikoch sa trošku spotíte. Malá fľaška s vodou Vám počas cvičenia určite príde vhod, aby sa predišlo prípadnej dehydratácii.

Začína sa krátkou rozcvičkou, ktorej účelom je zahriať a pretiahnuť najviac namáhané svaly. Dôležité je aj prekrvenie dlaní, čo zabezpečujú tlieskacie cviky. Medzi najobľúbenejšie patrí bojový pokrik smiechu. Všetky smiechocviky využívajú detskú hravosť a kreativitu, ktorú si celý život nosíme so sebou v srdci, čo je skutočne jediným predpokladom potrebným k účasti. Taktiež sa bohato využívajú prvky pantomími napodobujúce bežné situácie. Ich spojenie so smiechom pomáha získať zdravý nadhľad pri inak stresových zážitkoch.

No a na záver, prečo joga? Smiech je vo svojej podstate špecifický spôsob dýchania, čo úzko súvisí s pranayama jogou. Plus, zakladateľ jogy smiechu Dr. Madan Kataria je rodený ind, takže kultúrne podškrtnuté – iný názov by asi nedával význam.

Kontraindikácie: Neodporúča sa s ochoreniami ako je „zlatá žila“, so štichmi po operácii brušnej dutiny, resp. srdca. Účasť rodičov s vlastnými deťmi nie je najvhodnejšia.

O inštruktorovi:

Albert MehlySom často usmiaty s pozitívnym pohľadom na svet. Mnohí ma opisujú ako veľmi zodpovedného. Čokoľvek robím, robím to najlepšie ako viem a snažím sa vyšpičkovať k „dokonalosti“. Život je mi nekonečným priestorom na zlepšovanie. Roky sa venujem bojovým umeniam, ktoré sú pre realizáciu tohto postoja ako stvorené. Môj prvý kontakt s jogou smiechu bol prostredníctvom televízie v jednom dokumente o Indii. Nadchlo ma, že na svete existuje viac ľudí, ktorí dokážu byť šťastní len tak bez racionálneho dôvodu či humoru. Stačí im k tomu vlastné rozhodnutie a smiechocviky, pod vedením inštruktora v skupine. O pár rokov neskôr sa konal workshop jogy smiechu v rámci dňov zdravia v Žiline. Na vlastnej koži som si vyskúšal o čom to je a získal informácie o inštruktorských kurzoch v ČR. Počas štúdia som sa dozvedel, ako smiech spúšťa produkciu endorfínov a znižuje hladinu stresových hormónov (kortizol).

Ak Vás joga smiechu zaujala a chceli by ste si vyskúšať túto zaujímavú formu hravosti, bláznivosti, kreativity a uvoľnenia, srdečne Vás pozývame na workshop jogy smiechu, pod vedením certifikovaného inštruktora Alberta Mehlyho.

V prípade záujmu nás kontaktujte na krystalia@krystalia.sk, alebo na tel.čísle: 041/5630028.